Klasa technikum w zawodzie technik hotelarstwa to klasa integracyjna czyli taka, w której wspólnie uczą się uczniowie pełnosprawni oraz uczniowie z rozmaitymi deficytami. Liczebność tego oddziału to maksymalnie 20 osób, w tym nie więcej niż 5 uczniów niepełnosprawnych. Uczniowie niepełnosprawni realizują taki sam program, jak pozostali, przy czym metody i formy pracy są dostosowane do ich indywidualnych możliwości i potrzeb psychofizycznych.
Rekrutacja uczniów niepełnosprawnych do tego oddziału odbywa się na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Do osób tych zaliczamy m.in.: dzieci niedowidzące, niedosłyszące, dzieci z autyzmem lub zespołem Aspergera, niesprawne ruchowo. Uczniowie posiadający orzeczenie w zależności od rodzaju niepełnosprawności uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych prowadzonych przez dobrze wykwalifikowaną kadrę.
Nasz budynek przystosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Posiadamy windę, przystosowane toalety oraz szerokie korytarze umożliwiające swobodne poruszanie się. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu nauczyciele czuwają, by klasa stawała się zintegrowanym zespołem oraz by każdy uczeń czuł się w niej dobrze i robił postępy na miarę swoich możliwości. Uczniowie wspólnie uczestniczą we wszystkich uroczystościach i imprezach szkolnych, wyjściach do kina, teatru, wycieczkach.
Rekrutacja uczniów pełnosprawnych do klasy integracyjnej odbywa się na zasadzie dobrowolnej zgody rodziców i ucznia zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie Rekrutacji.
Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym to geografia i język angielski.
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
K 1: Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
K 2: Realizacja usług w recepcji
Umiejętności :
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik hotelarstwa jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- utrzymywania czystości i porządku w obiekcie hotelarskim
- przygotowywania i podawania śniadań
- organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie
- rezerwacji usług hotelarskich
- obsługi gości w recepcji
Perspektywy zatrudnienia:
Zgodnie z posiadaną wiedzą i umiejętnościami absolwent przygotowany będzie do podejmowania pracy w:
- hotelach i pensjonatach turystycznych
- ośrodkach wypoczynkowych
- zakładach uzdrowiskowych
- agroturystyce
- biurach i agencjach turystycznych
- własna działalność gospodarcza
Korzyści wynikające z ukończenia szkoły :
- atrakcyjny zawód dający szerokie perspektywy zatrudnienia
- możliwość odbycia dodatkowego szkolenia – animator czasu wolnego
- kontynuacja nauki na każdym kierunku studiów lub wybranie studiów ściśle związanych z profilem nauczania w technikum: hotelarstwo, turystyka, marketing i ekonomia, zarządzanie
- możliwość odbycia praktyk zagranicznych w krajach UE (m.in.: w Hiszpanii)
Ukończenie technikum umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego po zdaniu egzaminów zawodowych oraz uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego.